Kui sa tuled minu juurde konsultatsioonile jäta läve taha sõnaühendid “ma ei saa” “ma ei suuda”. Kui üle läve sisse astud saad Sa omale uued sõnaühendid “ma tahan” “ma saan” “ma suudan” “ma teen”. Inimeses on tohutud ressursid … need tuleb TAHTA lihtsalt üles leida.
- Suhted. Lähisuhted, sõbrasuhted, töösuhted. Spetsialiseerumine ja tugev praktika isiksushäiretega. Soomes olnud nartsissisti ohvri tugiliinil.
- Ärevushäired, unehäired, leina läbimine.
Empaadi, ülitundliku tugi. - Sõltuvused (aine, suhte, kaas, neti, vms).
Sõltuvus – neid võib olla häid ja halbu. Sõltuvus võib olla ainest, inimesest, tegevusest … “segab elu” või “ei sega elu”. Nõustamisel aluseks Minnesota ja AL-Anon 12sammu programmid plus individuaalne lähenemine. - Hakkamasaamine valu ja invaliidsusega. Oskus elada päev korraga ja olla selle päeva eest tänulik.
Loodus- ja arhailised tervise praktikad. Inimeste hingeosad lähevad vahel kaotsi või jäävad kinni kuskile. Traumad, lähedase kaotus, valed inimesed eluteel … hing tuleb nüüd uuesti kokku lappida … kaotatu tagasi ja ülearusest vabaks.
Ühest tänase aja kesksemast teemast siia lühidalt ja kiirelt … kui tunned ennast ära on mõistlik abi otsida.
SÕLTUVUSED
Kes on SÕLTLANE … on millegi kellegi „ori” – tundub ehk julm sõnastus aga nii ta on. Praktika on näidanud, et misiganes sõltuvust harutama hakates jõuavad niidid lapsepõlve tühimikeni, madala enesehinnanguni ja tekkinud tühimike täitmiskatseteni mitte kõige edulisemal viisil.Sõltuvushäirele võib viidata:
- Mingi aine regulaarne/igapäevane kasutamine (või regulaarne hõivatus mingi tegevusega, mis ei peaks inimese elus nii suurt tähelepanu saama)
- Elu keerleb ümber aine / tegevuse (sage mõtlemine aine tarvitamise / tegevuse sooritamise ning aine hankimise / tegevuse sooritamiseks vajalike tingimuste peale)
- Aine / tegevuse peale kulutatakse märkimisväärne kogus raha
- Kohustuste hooletussejätmine koolis, tööl või kodus
- Probleemid suhetes (konfliktid pereliikmetega, sõpradega)
- Tolerants (naudingutunde saavutamiseks vajatakse ainet / tegevust varasemaga võrreldes suuremas koguses)
- Kontrolli kaotamine (planeeritust suurema koguse aine tarvitamine või mingi tegevuse sagedasem ja/või pikemaajalisem sooritamine)
- Riskide võtmine, probleemid seadusandlusega (näiteks joobes autojuhtimine), mis tulenevad aine tarvitamisear või tegevuse sooritamisest
- Võõrutusnähud (rahutus, unetus, ärevus, depressioon, higistamine, värisemine, iiveldus) ja aine tarvitamine (või tegevuse sooritamine) nende leevendamiseks
- Ebaõnnestunud katsed aine tarvitamisest või tegevuse sooritamisest loobuda
- Varasematest hobidest või meelepärastest asjadest loobumine ja selle asemel aine tarvitamine / tegevuse sooritamine
- Aine tarvitamise / tegevuse sooritamise jätkamine – ka teadmisega, et see on kahjulik, tekitab probleeme
Sõltuvusest jagusaamisel on tähtis esmane samm – TUNNISTAMINE.
Sulle on kas keegi maininud või oled jõudnud ise adumiseni – „Sa tarbid liiga palju” ?
Sa oled ennast välja vabandanud – „Kõik tarbivad” „Ma pole kõige hullem ju” ? – Eitamine.
Sa oled tinginud – „Täna veel tarbin, järgmisest kuust jätan” – Edasilükkamine.
Sulle on öeldud „otsi abi” – Sa oled vastanud „saan ise hakkama” aga leiad end ikka ja jälle samast august. – Ei saa hakkama.
„KUPJA” juhtimise alla „ORJAKS” jäämise esmane põhjus on EITAMINE. Siis tuleb EDASILÜKKAMINE JA TINGIMINE. Sarvist haaramist takistavad ka HIRMUD … „Mida senised tarbimiskaaslased arvavad” „Mida üldse teised arvavad” „Hirm muutuste ees”. Sõltuvused käivad tihtipeale käsikäes. Alko-narko. Alko-mängu. Mängu-neti. Neti-teiste arvamustest sõltuvus.Kes on KAASSÕLTLANE (suhtesõltlane) … on sõltlase kaaslane – „Hea inimene” kes panustab teise inimese muutmisse nii, et kaotab ennast. On võtnud vabatahtlikult vastutuse teise inimese elu ja tegemiste eest endale. Elab teise inimese elu. Elab olustikus kus kannatab ja peab ennast OHVRIKS aga samas ei lahku sellest keskonnast – ehksiis ohvrist on saanud SÕLTLANE.Teeme vahe sisse kahes asjas:
Esiteks – üks asi on tunda inimlikku muret, anda soovitusi ja viidata. Teine asi on jääda aastateks kannatama sõltlase (nartsissisti) kõrvale ülesandega olla „hea” või teda „päästa”. Ka kaassõltlase puhul jõuame lõngakera arutades lapsepõlve tühimikeni, madala enesehinnanguni ja tekkinud tühimike täitmiskatseteni.
Teiseks – nartsissisti tugirühmas töötades jõudsin mingi hetk adumisele, et mulle ei meeldi mitte inimese nimetamine “ohvriks” 10 aastat järjest. Ohver on see kes satub etteaimamatult mittesobivasse olukorda. Kes jääb juba teadlikult mittesobivasse olukorda ega astu sealt välja on juba sõltlane.
Kaassõltuvusele võib viidata: - Sa paned sõltlase vajadused enda omast ettepoole. Valetad iseendale ja tuttavatele, et luua mulje ”kõik on ok”
- Sa otsid lahendusi väljaspool ennast. Paned vastutuse oma ”õnnelikkuse” eest kaaslase õlgadele
- Sa võtad liigse vastutuse kellegi teise tegemiste ja elu eest
- Sa püüad pidevalt teistele meeldida ning kardad, et sind ei hinnata või tunnustata
- Sul on madal enesehinnang. Sõltud teiste arvamustest. Rõhk on välja paista ”hea ja hoolivana” (sotsiaalmeedias tuleb hästi esile)
- Sul on vajadus kontrollida olukordi, inimesi ja oma tundeid
- Sul on hirm hülgamise ja üksi jäämise ees
- Oled kellegistki rahalises sõltuvuses, enese eest majandusliku vastutuse võtmine tundub hirmutav
- Sa kardad väljendada oma kaaslasele tegelikke tundeid või temaga pahandada, sest tagajärjeks võib olla halvasti kohtlemine või kaaslase jooma(narko) tuur
NB! Nõustamisele või teraapiasse tulles ei saa olla joobes või jääknähtudega. Narkootilisi aineid või hallutsinogeene ei saa tarbida kolm päeva enne tulekut ega tuleku päeval. Juhul kui juhtud olema tarbinud anna kindlasti teada viimast tuleku päeva hommikul.
Läbitud koolitused ja praktikad: Soomes, Eestis, Indias, Tiibetis.
Eelkooliealiste pedagoogika, TÜ ÕT üldine psühholoogia AP + täiendõpped.
Kogemusnõustajate koolitus. Soomes olnud nartsissisti ohvri tugiliinil. Tugev praktika isiksushäiretega (suhted, käitumispsühholoogia, sõltuvused ja ärevushäired).
Sõltuvuste täiendpraktika Libertas Kliinik.
Käitumuslikus nõustamises olnud aastakümmet paar. Kogemusi ja mismoodi neid varieerida personaalsele inimtüübile on kogunenud omajagu.
Yoga, meditatsiooni ja hingamistehnika(Pranayama) juhendaja. Teraapiad.Oma harrastused:
Olid: Aerutamine võistlusspordina ja showtants.
On: Yoga, TaiChi, loodusmatkad. Yogismi-Shamanismi-BönBuddhismi-Taoismi väga tugevalt põimuvate joonte “näppimine”.
Elu ja olukorrad … Ole rahul või tee muutus.
“Inimene peab oma elu parandamiseks Eluviisi muutma. Selle muutmise rajale peab Iga Inimene Ise Astuma. ISE!”
Dr. J.Ennet